Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dania mięsne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dania mięsne. Pokaż wszystkie posty

sobota, 12 stycznia 2013

Zupa kalafiorowa z porem i boczkiem

 Do zrobienia tej zupy zainspirował mnie program Bitchin' Kitchen, stamtąd też wzięłam przepis, zapraszam do przeczytania oryginału: bitchin' kitchen . Tymczasem przedstawię Wam polską wersję przepisu:

Składniki:
kalafior
por
2 ziemniaki
1,5l bulionu
boczek ok 15dag
łyżka oliwy
liść laurowy, sól, pieprz
ser żółty

Boczek kroimy w drobne paseczki (ja pokroiłam w plastry- błąd, potem musiałam je rozdrabniać :) ) i podsmażamy na łyżce oliwy. Gdy będzie chrupiący, zdejmujemy z patelni, a na pozostałym tłuszczu podsmażamy krążki pora.

Przygotowujemy bulion- może być z kostki, może być ugotowany wcześniej rosół. Przerzucamy do niego smażonego pora oraz wrzucamy rozdrobniony kalafior, pokrojone w kostkę ziemniaki oraz liść laurowy. Wszystko razem gotujemy aż warzywa zmiękną.

Teraz wyławiamy liścia laurowego oraz ok. szklankę warzyw, resztę blendujemy i doprawiamy. Wrzucamy z powrotem warzywa i boczek, mieszamy i wykładamy na talerze. Dekorujemy tartym serem żółtym- podajemy.









Oznajmiam, że zupa jest na medal! :)

wtorek, 27 listopada 2012

Pierekaczewnik

Ta potrawa prześladowała mnie odkąd zobaczyłam przepis w "Kuchni", dlatego wybaczcie, że nie do końca zaliczy się to do "studenckiego" gotowania. Chcę się najzwyczajniej w świecie pochwalić :D
 Bardzo długo nie mogłam zebrać się w sobie, by wreszcie zrobić pierekaczewnik. Z przykrością muszę stwierdzić, że pomimo 3 godzin spędzonych w kuchni, efekt nie jest dla mnie zadowalający. Wizualnie- owszem, bardzo ładnie wygląda, natomiast smak dość znacznie odbiega od moich oczekiwań. 
Ogromnym plusem jest ciasto- bardzo elastyczne, nie pęka, przy wałkowaniu nie zbiega się, polecam do robienia pierogów. Minusem był indyk- trzeba było zostać przy oryginalnej wołowinie, która nadałaby charakteru potrawie (indyk zrobił się mdły). Myślę, że z innym mięsem wyszłoby fantastycznie, więc nie zniechęcam, uczcie się na moich błędach :D

Dodatkowo wpisuję opcję ze słodkim farszem- nie próbowałam, wiedzcie po prostu, ze tak też można :D

Składniki:
farsz mięsny:                                                                                        
1kg wołowiny                                                                                                                 
4 posiekane cebule (3 jeśli są duże)                                                       
sól, pieprz, papryka                                                                              
   
 farsz słodki:                         
1kg jabłek lub tłustego sera             
garść namoczonych rodzynek   
2 łyżki cukru  
sok z 1/2 cytryny        
                                                        
ciasto:
1kg mąki tortowej
4 jaja
sól
masło

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy jaja, szczyptę soli i zagniatamy ciasto, dolewając tyle wody, ile mąka weźmie. Wyrabiamy ciasto jak na makaron, wykaldamy na podsypaną mąką stolnicę i dzielimy na 4 równe części. Wałkujemy ciasto na cienkie placki, posypujemy mąką (odradzam kładzenie jedno na drugim- skleją się!), przykrywamy ściereczką i odkładamy.

Pokrojone drobno mięso łączymy z cebulą i doprawiamy. (podobnie robimy z farszem słodkim).

Plastry ciasta smarujemy roztopionym masłem i układamy jeden na drugim, na ostatnią warstwę wykładamy farsz. Zawijamy ciasto, zalepiając jego dłuższe brzegi, a następnie zwijamy wałek w ślimak. Przekładamy ciasto do piekarnika/prodiża i pieczemy ok 2 godziny w 200 stopniach.











made by Tim Demski
made by Tim Demski

Przepis zaczerpnięty z Kuchnia nr10(128) październik 2005

środa, 8 sierpnia 2012

Leczo

 Co powiecie na leczo? Ostatnio robiłam moje pierwsze, z tego, co miałam pod ręką- wyszło świetne,  najbardziej niesamowity był zapach rozchodzący się po całym domu. Porcją jaka wyszła najedzą się czterej głodni studenci i jeszcze trochę zostanie :D

Składniki jakich użyłam:
1 czerwona i 1 zielona papryka
3 małe cukinie
duża cebula
3 ząbki czosnku

0,5kg pomidorów
0,5kg kiełbasy
2 łyżki smalcu
2 szklanki bulionu
pieprz, sól

1) Na smalcu podsmażamy obraną ze skórki i pokrojoną kiełbasę i drobno posiekaną cebulę, aż cebula się zarumieni.
2) Dodajemy pokrojone w kostkę papryki i cukinie, oraz obrane i pokrojone pomidory. (Pomidory przed krojeniem najlepiej zalać wrzątkiem, żeby skórka lepiej schodziła). Mieszamy i czekamy aż się zaczną pojawiać bąbelki.
3) Warzywa zalewamy bulionem i trzymamy na dużym ogniu, aż się wszystko zagotuje. Potem musimy zmniejszyć ogień i dusić pod przykryciem, aż warzywa zmiękną.
4) Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i doprawiamy pieprzem i solą. Gotujemy jeszcze parę minut.
5) Podajemy z ryżem lub chlebem :)